Nous Hermes 3 405B

Tekst & chatIkke tilgængelig
af Together AIModell-ID: hermes-3-405b

Full-parameter fine-tune of Llama 3.1 405B by Nous Research. Steerable, uncensored, strong tool use.

Status
Ikke tilgængelig
Kontekst
131,072 tokens
Maks. output
4,096 tokens
Input → output
Tekst → Tekst
Udvikler
Together AI
Opdateret
25. juni 2026

Nous Hermes 3 405B er i øjeblikket utilgængelig

Ikke tilgængelig i øjeblikket: dette model er deaktiveret.

Du kan stadig læse detaljerne på denne side. Vælg en af de tilgængelige alternativer nedenfor for at køre en sammenlignelig model med det samme.

Gå til alternativer
01

Sammenlignelige modeller

Alle i denne kategori
  • Anthropic's model for the most demanding reasoning and long-horizon agentic work. 1M-token context window, up to 128K output tokens, adaptive thinking that is always on.

    12,00 US$/1M in

  • The most capable model of Anthropic's Opus 4 series. State of the art on long-horizon agentic work, coding and knowledge tasks, with a 1M-token context window at standard pricing.

    6,00 US$/1M in

  • Anthropic's current Opus model for long-running agentic coding and knowledge work. 1M-token context window, up to 128K output tokens, adaptive thinking that is always on.

    4,80 US$/1M in

02

Playground

Prøv Nous Hermes 3 405B

Chat

Derzeit nicht verfügbar

Ikke tilgængelig i øjeblikket: dette model er deaktiveret.

Playground'en er deaktiveret. Du finder sammenlignelige modeller i samme kategori: Se alternativer

Prøv Nous Hermes 3 405B

Send en besked. Svaret ankommer fuldt ud, når modellen er færdig (uden streaming).

Systemprompt
Maks. svarslængde (tokens)

Denne kørsel

Ingen pris – ikke tilgængelig i øjeblikket.

Ny her?

5 gratis credits (0,05 US$) når du tilmelder dig med Google

Kan bruges 24 timer efter tilmelding, op til 5 kørsler pr. dag og højst 2 credits pr. kørsel. Andre login-metoder starter uden credits.

03

Om Nous Hermes 3 405B

Kort sagtFra 25. juni 2026

Nous Hermes 3 405B er en model af Together AI i kategorien Tekst & chat. Nous Hermes 3 405B er i øjeblikket ikke tilgængelig på Railwail. Kontekstvinduet indeholder 131,072 tokens, og et svar kan være op til 4,096 tokens langt.

Baggrund

Om Nous Research

Grundlagt 2023 · San Francisco, USA (distributed)

Nous Research is a community-driven open-source AI collective founded in 2023, co-led by Karan 'Teknium' Malhotra, Jeffrey Quesnelle, Bowen Peng and others, with a distributed contributor base of independent researchers. Nous focuses on uncensored, steerable, character-rich fine-tunes of open base models — its Hermes line (Hermes, OpenHermes, Hermes 2, Hermes 2.5, Hermes 3) is the flagship instruction-following family, with Yarn (context-length extension) and Capybara as influential adjacent projects. Hermes 3 405B was released August 2024 in partnership with Lambda Labs (compute) and was the first full-parameter fine-tune of Meta's Llama 3.1 405B base model. Nous raised seed funding from Distributed Global and a16z-affiliated angels in 2024.

Besøg Nous Research

Arkitektur

Decoder-only Transformer (Llama 3.1 architecture)

Hermes 3 405B is a full-parameter supervised fine-tune (not LoRA) of Meta's Llama 3.1 405B base model. The architecture is unchanged from Llama 3.1: 126 layers, 16,384 hidden size, 128-head grouped-query attention with 8 KV heads, RoPE positional embeddings with the Llama 3 scaling that supports 128K context, SwiGLU activations and the 128,000-token Llama 3 BPE tokeniser. The fine-tune was carried out by Nous Research on approximately 256 NVIDIA H100 GPUs supplied by Lambda Labs, using a curated dataset of around 390M instruction tokens (~2.5M examples) covering role-play, function calling, code, math, RAG, agentic tool use and uncensored creative writing — much of it Nous-curated synthetic from larger models. The model uses a ChatML-style format with native `<tool_call>` JSON-schema tags and `<scratchpad>` chain-of-thought tags. Released August 2024 under the Llama 3.1 Community License.

Parametre
405B (dense)
Kontekst
128,000 tokens

Funktioner

  • Full-parameter fine-tune of Llama 3.1 405B (not LoRA)
  • Strong system-prompt steering for persona and rule-set instructions
  • Native ChatML `<tool_call>` JSON-schema tags and `<scratchpad>` reasoning tags
  • 128K context inherited from Llama 3.1
  • Reduced RLHF-style refusals — friendlier for research and creative writing
  • Competitive benchmark scores with Llama 3.1 405B Instruct (MMLU, GPQA, math)
  • Open weights under Llama 3.1 Community License
  • Best for: customisable agents, role-play platforms, function-calling assistants, self-hosted Llama 3.1 alternatives.

Træning og licens

Supervised fine-tuning on ~390M instruction tokens across ~2.5M examples covering role-play, function calling, code, math, RAG, agent traces and creative writing. Large fraction is Nous-curated synthetic data distilled from larger models. The full Hermes 3 dataset card is published alongside the model. No RLHF / no DPO in the 405B variant. Base model knowledge cutoff December 2023.

Licens: Llama 3.1 Community License. Commercial use permitted, but services with >700M monthly active users require a separate Meta license. Meta's Acceptable Use Policy applies to all derivatives.

Sikkerhedstests: Nous explicitly trades RLHF-style safety guardrails for steerability and creative latitude. Operators deploying for consumer products are expected to add their own safety layer. No formal third-party red-team report.

Kendte begrænsninger

  • Reduced safety guardrails versus Meta's Llama 3.1 405B Instruct
  • Requires ~810GB GPU memory at FP16 (~200GB at INT4) — expensive to self-host
  • No vision modality
  • Slower than smaller open instructs for low-latency chatbot use
  • Llama 3.1 license excludes services with >700M MAU without separate Meta license
  • Knowledge cutoff inherited from Llama 3.1 (December 2023)
04

Priser

Ikke tilgængelig i øjeblikket: dette model er deaktiveret. Der er i øjeblikket ingen pris for denne model, så den kan ikke køres.

05

API

Kald Nous Hermes 3 405B med din Railwail API-nøgle. Brug dette model-ID i anmodningen:

I øjeblikket utilgængelig

Modellen har ingen bekræftet pris eller er deaktiveret; API-kald afvises.

06

Specifikationer

Model-ID
hermes-3-405b
Udvikler
Together AI
Kategori
Tekst & chat
Input
Tekst
Output
Tekst
Kontekstvindue
131,072 tokens
Maks. output
4,096 tokens
Modelstørrelse
405B (dense)
Licens
Llama 3.1 Community License. Commercial use permitted, but services with >700M monthly active users require a separate Meta license. Meta's Acceptable Use Policy applies to all derivatives.
Katalogelement opdateret
25. juni 2026

Tags

  • nous
  • open-weights
  • tools
  • roleplay
  • pricing-tbd
07

Anvendelsestilfælde

Hvad det bruges til

  • Customisable AI agents with persona steering
  • Role-play and interactive narrative platforms
  • Function-calling agents with ChatML tool tags
  • Creative writing and fiction generation
  • Self-hosted alternative to Llama 3.1 405B Instruct
  • Research on instruction-tuning recipes at frontier scale
08

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er Nous Hermes 3 405B?

Nous Hermes 3 405B er en model fra Together AI i kategorien Tekst & chat. Den er opført på Railwail, men kan ikke køres i øjeblikket.

Hvad koster Nous Hermes 3 405B på Railwail?

Nous Hermes 3 405B kan ikke køres på Railwail i øjeblikket, så der er ingen aktuel pris. Tilgængelige alternativer med priser er angivet længere nede på denne side.

Hvad er kontekstvinduet for Nous Hermes 3 405B?

Kontekstvinduet for Nous Hermes 3 405B indeholder 131,072 tokens. Et svar kan være op til 4,096 tokens langt.

Hvor hurtig er Nous Hermes 3 405B?

Der er endnu ikke nok målte kørsler af Nous Hermes 3 405B på Railwail til at angive en udførelsestid. Det afhænger af inputtet, indstillingerne og belastningen hos provideren.

Er Nous Hermes 3 405B bedre end Claude Fable 5.1?

Det afhænger af opgaven. Nous Hermes 3 405B (Together AI) og Claude Fable 5.1 (Anthropic) er begge modeller i kategorien Tekst & chat. Sammenligningssiden viser deres priser og specifikationer side om side.

Sammenlign Nous Hermes 3 405B og Claude Fable 5.1

Kan jeg bruge Nous Hermes 3 405B lige nu?

Ikke tilgængelig i øjeblikket: dette model er deaktiveret. Siden forbliver online; tilgængelige alternativer fra samme kategori er angivet længere nede.

Alle modeller via én API

En API-nøgle til alle modeller på Railwail. Forbrug debiteres fra forudbetalte credits, 1 credit = 0,01 US$.