Stable Code Instruct 3B
stable-code-instruct-3bInstruction-tuned 3B code model from Stability AI, fine-tuned from stable-code-3b for chat-style coding tasks. Handles code generation, explanation and fix-up across multiple languages and was competitive with larger code models on benchmarks at release.
- Статус
- Недостапно
- Контекст
- 16.384 токени
- Влез → излез
- Текст → Текст
- Развивач
- Stability AI
- Ажурирано
- 23 септември 2026 г.
Stable Code Instruct 3B е моментално недостапен
Можете да ги прочитате деталите на оваа страница. Изберете една од достапните алтернативи подолу за да извршите споредлив модел веднаш.
Оди на алтернативиСлични модели
Сите во оваа категоријаMeta's 13B Code Llama tuned for instruction following. A faster mid-size option for code generation and completion, supporting infilling for inserting code at a cursor position. Served on Replicate per call.
≈ 0,0065 US$/извршување
Споредете Stable Code Instruct 3B и Code Llama 13B InstructMeta's 34B Code Llama tuned for instruction following. A balance of size and quality for code generation, completion, and explanation, with strong coverage of Python, JavaScript, and other common languages. Runs on Replicate per call.
≈ 0,0408 US$/извршување
Споредете Stable Code Instruct 3B и Code Llama 34B InstructMeta's largest Code Llama, a 70B Llama-2 derivative specialized for programming and tuned to follow instructions in chat form. Handles code generation, completion, and explanation across common languages. Served on Replicate as a per-call endpoint.
≈ 0,0504 US$/извршување
Споредете Stable Code Instruct 3B и Code Llama 70B Instruct
Playground
Пробајте Stable Code Instruct 3B
Влез и резултат
Моментално недостапно.
Игралиштето е оневозможено. Слични модели можете да најдете во иста категорија: Погледни алтернативи
Овој тек
Нема цена – моментално недостапно.
Нов си овде?
10 бесплатни кредити (0,10 US$) кога ќе се регистрираш со Google
Употребливо 24 часа по регистрација, до 5 текови по ден и максимално 2 кредити по тек. Други методи на пријава почнуваат без кредити.
За Stable Code Instruct 3B
Stable Code Instruct 3B е модел од Stability AI во категоријата Код. Stable Code Instruct 3B моментално не е достапен на Railwail. Контекстниот прозорец содржи 16.384 токени.
Цени
Моментално недостапно. Нема цена за овој модел во моментот, затоа не може да се извршува.
API
Нема потврден API пример
Јавниот API пренесува различен формат на влез отколку што овој модел има потреба. Користете го игралиштето погоре.
Спецификации
- ID на моделот
stable-code-instruct-3b- Развивач
- Stability AI
- Категорија
- Код
- Влез
- Текст
- Излез
- Текст
- Контекстен прозорец
- 16.384 токени
- Каталошка ставка ажурирана
- 23 септември 2026 г.
Параметри на влез
Влезови и поставки од шемата на влез на моделот. Примерот во делот API покажува кои од нив ги прифаќа API.
promptзадолжителноCoding instruction, for example a function spec or a request to fix code
Тип: ТекстСтандардно: –Дозволени вредности: до 16.000 знациtop_pТип: БројСтандардно:0.95Дозволени вредности: 0 до 1temperatureТип: БројСтандардно:0.3Дозволени вредности: 0 до 2max_new_tokensТип: ЦелинаСтандардно:256Дозволени вредности: 1 до 2.048
Ознаки
- code
- huggingface
- stability-ai
- stable-code
- instruct
- code-generation
- open-source
- small
Случаи на употреба
Често поставувани прашања
Што е Stable Code Instruct 3B?
Stable Code Instruct 3B е модел од Stability AI во категоријата Код. Наведено е на Railwail, но не може да се извршува во моментов.
Колку чини Stable Code Instruct 3B на Railwail?
Stable Code Instruct 3B не може да се извршува на Railwail во моментов, затоа нема тековна цена. Достапни алтернативи со цени се наведени подолу на оваа страница.
Колку е контекстниот прозорец на Stable Code Instruct 3B?
Контекстниот прозорец на Stable Code Instruct 3B содржи 16.384 токени.
Колку брз е Stable Code Instruct 3B?
Нема доволно измерени извршувања на Stable Code Instruct 3B на Railwail за да се наведе време на извршување. Зависи од влезот, поставките и оптеретувањето кај добавувачот.
Дали Stable Code Instruct 3B е подобар од Code Llama 13B Instruct?
Зависи од задачата. Stable Code Instruct 3B (Stability AI) и Code Llama 13B Instruct (Meta) се обата модели во категоријата Код. Страницата за споредба ги покажува нивните цени и спецификации една до друга.
Спореди Stable Code Instruct 3B и Code Llama 13B InstructМожам ли да го користам Stable Code Instruct 3B сега?
Моментално недостапно. Страницата останува онлајн; достапни алтернативи од иста категорија се наведени подолу.
Сите модели преку една API
Еден API клуч за секој модел на Railwail. Употребата се наплаќува од подготвени кредити, 1 кредит = 0,01 US$.